Домашен третман од сода бикарбона против првут 1

Домашен третман од сода бикарбона против првут

Ако испробавте разни скапи шампони, а сеуште не сте го решиле проблемот со првутот и тоа ве нервира, препорачуваме да го пробате овој домашен третман од сода бикарбона против првут. Ефикасно и лесно ќе ве ослободи од грижите!

Првутот е всушност насобрани кожни клетки кои пребрзо созреале и се исушиле, што го предизвикува добро познатото чешање и остава бели трагови на скалпот. Најефикасни производи за третирање на првут се оние кои ослободуваат од мртвите клетки и делуваат како фунгицид. Природно средство со такво дејство е содата бикарбона. Таа е одличен фунгицид и помага против првут, а скоро и да нема домаќинство кое ја нема во својата кујна, па оваа информација сигурно некогаш ќе ви користи.

Може да ве интересира: Лековит шампон од пиво против првут.

Домашен третман од сода бикарбона против првут 2

Домашен третман против првут со сода бикарбона

Состојки:

  • 1 лажица сода бикарбона
  • 1 шолја топла вода.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Лажицата сода бикарбона измешајте ја со топлата вода, а потоа течноста турете ја во чисто шише од шампон.
  2. Добро протресете го шишето и течноста нанесете ја на косата. Исплакнете како и обично.
  3. Косата може да ја третирате еднаш дневно, додека забележите дека го снемало првутот. Ако косата почне да ви изгледа суво, по некое време природните масла ќе го направат своето и тоа не треба да ве загрижува.

Ви препорачуваме да прочитате: Првут – 5 домашни и природни лекови.

Сподели: