Домашен чипс од јаболка 1

Домашен чипс од јаболка

Ако сакате здрава и вкусна ужинка за грицкање, направете си домашен чипс од јаболка. Многу е вкусен и лесен за правење. Едно јаболко е доволно за 2 мали порции кои им се допаѓаат и на децата и на возрасните.

Домашен чипс од јаболка 2

Состојки:

  • 3-4 јаболка
  • 100 грама шеќер
  • цимет (мускантно оревче по желба).

 Подготовка:

  1. Јаболката убаво измијте ги, посебно ако сакате да им ја оставите кората, а потоа исечете ги или изрендајте ги на тенки кругови. Шеќерот измешајте го со циметот.
  2. Парчињата јаболка извалкајте ги во садот со цимет (може и со мускантно оревче) и ставете ги во тава обложена со хартија за печење. При тоа, може да се допираат. но не смеат да бидат едно парче врз друго.
  3. Рерната загрејте ја на 200 степени, а потоа намалете ја температурата на 100 степени и печете ги за време од 2 до 3 часа, зависно од тоа колку крцкави сакате да бидат. Во текот на печењето пожелно е да ги завртите од другата страна.

Вака направениот домашен чипс од јаболка е прекрасен за јадење и има крцкава текстура, што е знак дека е добро печен. Оставете го да се излади, а потоа послужете го или спакувајте го за подоцнежна вкусно и здраво грицкање. На здравје!

Ви предлагаме да го погледнете и рецептот за брзи здрави мафини, без шеќер и без глутен.

Сподели: