Домашни здрави енергетски плочки 1

Домашни здрави енергетски плочки

Често се случува да отидеме во маркет и да посегнеме по познатите мали и вкусни залчиња. На некој начин тие “освежуваат“ и придонесуваат за чувство на позитивен енергетски бран. Нашата пријателка Клара ни овозможи прекрасно уживање и во домашни услови и со сите нас го сподели својот рецепт за домашни енергетски плочки.

Кога и да пробаме рецепт кој ни го подготвила Клара, како и уште неколку други наши соработнички, вкусот и изгледот се баш како што ни опишале. Им благодариме за тоа, а во оваа прилика, во продолжение повелете уште еден испробан рецепт!

domasni zdravi energetski plocki 2

Состојки:

 • 300 гр урми
 • 50 гр сусам
 • 45 гр експандирани житни снегулки
 • 3 лажици медотаан
 • 2 лажици путер
 • 55 гр чоколадо
 • 150 гр кикиритки
 • 1/2 лажиче ѓумбир во прав
 • на врв од лажиче мелено каранфилче.

Подготовка:

 1. Најпрво урмите ситно исечкајте ги, а сусамот потпелете го.
 2. Медотаанот, путерот и чоколадото ставете ги на тивок оган или на водена бања да се растопат и соединат.
 3. Кикиритките измелете ги или исечкајте ги во сецко, а ако немате може да ги ставите во најлонче и внимателно да ги иситните со толчник или сукало.
 4. Во длабок сад ставете ги сувите состојки и убаво измешајте ги, а потоа поврзете ги во компактна смеса со растопените состојки.
 5. Смесата распоредете ја во калап 22х22 см и убаво израмнете ја. Почекајте смесата да стане цврста, па исечете ја на штангли.

На здравје!

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Ви предлагаме да прочитате: Чоколадни коцки со путер од кикиритки – без печење.

Сподели: