Едноставен рецепт за похувани маслинки

Едноставен рецепт за похувани маслинки

Само штом ги погледнете знаете дека похувани маслинки се солен специјалитет, мезе или предјадење кое мора да се проба! Многу се познати и најповеќе подготвувани во прекрасната Италија, а сега имаме можност по одличен рецепт да направиме прекрасни похуваните маслинки и самите дома.

Похуваните маслинки се вистинска вкусна кулинарска авантура која ќе им се допадне на сите генерации и возрасти. За доброто залче нема години кои не се погодни, кој пробува останува воодушевен!

Едноставен рецепт за похувани маслинки

Состојки:

  • 10-тина маслинки по лице (може да бидат полнети со фета сирење или пиперка, но тоа е по желба)
  • 1 јајце
  • брашно
  • презла
  • масло за пржење.

 Подготовка:

  1. Маслинките најпрво исцедете ги од водата во која стоеле, а потоа во садот додајте брашно. Затресете го садот за да се налепат сите маслинки со брашно.
  2. Во друг сад изматете го јајцето,  па додајте ги претходно набрашнетите маслинки.
  3. Со помош на лажица вадете ги маслинките од јајцето и ставајте ги во садот во кој претходно сте ја ставиле презлата. Затресете го садот и овој пат, за да се налепат маслинките со презла. Ова поховање повторете го уште еднаш за слојот од презла да биде подебел.
  4. Така припремените похувани маслинки се пржат во длабок сад со поголема количина на масло кое треба да е убаво загреано и тоа додека добијат златно жолта боја.

На здравје!

Сподели: