Колач со крем фил од ореви 1

Колач со крем фил од ореви

Неодоливиот вкус на овој колач со крем фил од ореви е вреден за секоја калорија! Сочно и кремасто залче за уживање со кафето… Убавини!

Кате го подготви со ореви, како во филот, така и во пандишпанот. Аромата од румот ја надополнува целата вкусна „идила“, треба да се проба!

Колач со крем фил од ореви 2

Состојки:

За пандишпан:

 • 4 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 10 лажици вода
 • 160 гр мелени ореви
 • 160 гр брашно
 • 3 лажици афион
 • 1 ќесичка прашок за печиво

За крем:

 • 200 гр путер
 • 140 гр шеќер во прав
 • 200 гр мелени ореви
 • 100 мл топло млеко
 • 1/2 ампула екстракт од рум (или 1-2 лажици по вкус).

Подготовка:

 1. Прво одделете ги белките од жолчките.
 2. Со половина од шеќерот изматете ги белките во цврст снег.
 3. Со другата половина од шеќерот изматете ги жолчките.
 4. Додајте ја водата и измешајте со жица за матење.
 5. Во садот со жолчките додајте ги изматените белки и мешајте внимателно во еден правец.
 6. Додајте го брашното, кое претходно сте го измешале со печивото, оревите и афионот.
 7. Измешајте со дрвена лажица.
 8. Изматената смеса ставете ја во плех (со големина 25/35м) и печете на 180 степени, за време од 25 минути.
 9. Испечениот пандишпан оставете го да се излади.
 10. Започнете со подготовка на кремот. Со топлото млеко посипете ги оревите и оставете да се изладат.
 11. Путерот пенесто изматете го со шеќерот во прав.
 12. Додајте ги оревите и румот и мешајте за да се соедини убаво кремот.
 13. Нанесете го кремот врз изладениот пандишпан.
 14. Оставете го колачот да стои неколку часа за да се стегне кремот. Исечете на коцки и послужете. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Непечена кремаста торта со бисквити.

Сподели: