Компир пита без брашно за 10 минути 1

Компир пита без брашно за 10 минути

Од нашата кујна! Превкусната компир пита без брашно настана сосем спонтано, а резултатот, односно вкусот, беше многу позитивно изненадување и вистинско уживање! Толку лесна за јадење, воопшто не предизвикува некакви тешкотии во стомакот.

Освен што е превкусна е и нискокалорична, па ако одлучите да ја изедете предложената количина на состојки за еден оброк и нема да погрешите. И да ја изедете цела, ќе внесите само 370 калории, што калориски е многу блиску со 1/2 од просечно чоколадо. Ако ги прочитате состојките ќе забележите дека нема масло и ниту малку брашно, а има изглед на пита! Така ако ви останале варени компири, транформирајте ги во неодолива пита. Без сметање на времето за варење на компирите, беа потребни 10-тина минути да се подготви, што веруваме е добра вест за сите кои готват и сакаат што побрзо да завршат. Едноставно и полесно здравје!

Компир пита без брашно за 10 минути 2

Состојки:

 • 2 средно големи варени компири
 • 2 јајца
 • 7 зелени маслинки
 • 10 ливчиња свеж босилек.

Подготовка:

 1. Компирите треба да се сварени и да ги испасирате.
 2. Ставете ги во чист сад и додајте ги јајцата.
 3. Маслинките ситно исечкајте ги и додајте ги во смесата.
 4. Свежите листови босилек измијте ги и исто така ситно исечкајте ги.
 5. Смесата добро измешајте ја за да се соедини.
 6. Турете ја во обложена тава со хартија за печење со големина бр. 24.
 7. Ставете ја да се печи во претходно загреана рерна на 200 степени, за време од 10-15 минути минути. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Посна компир пита во тава.

Сподели: