Кошнички од мелено месо со фил 1

Кошнички од мелено месо со фил – празничен венец со Александра Шијакоска

Празниците се време кое го обожавам, па деновиве се инспирирав за брзо и лесно главно јадење чија подготовка беше во супер друштво! Создадовме убава прилика и поддржани од нашите пријатели Podravka, ја поканивме Александра Шијакоска заедно со другарка и Кика на гости, па ве честам со вкусен и декоративен рецепт за кошнички од мелено месо со фил. Го аранжирав како празничен венец, бидејќи е создаден за уживање на целото семејство! – вели Катерина Шамбевска Спасеновска, фудблогер и еден од уредниците на sezahrana.mk.

Имавме прекрасна и позитивна дружба, разменивме убави искуства и си споделивме совети и предлози за празничното мени годинава. Ако сакате да дознаете повеќе за што сѐ разговаравме, прочитајте ги сите детали во интервјуто кое го направивме истиот ден: Ја учевме да готви празнично мени и заедно со другарка ѝ ни дадоа оценка: Александра Шијакоска за sezahrana.mk 

Кошнички од мелено месо со фил 3

Состојки:

За кошнички:

За фил:

 • 2 помали јајца
 • 2 лажици рендан кашкавал
 • 1 лажица ситно сечкан магдонос
 • ½ среден домат исечкан на коцки
 • сол по вкус
 • мелен црн бибер и лук во прав од Podravka по вкус.
Кошнички од мелено месо со фил 4 Кошнички од мелено месо со фил 5

За декорација:

 • гранчиња рузмарин за венец и друго по желба.
Кошнички од мелено месо со фил 7

Подготовка:

 1. Измешајте го месото заедно со зачините, за добро да се распределат, а потоа формирајте долга изедначена форма. Направете 12 топчиња така што ќе пресечете на половина, па секоја половина на 2 делови за да добиете 4 еднакви парчиња, па секое од нив пресечете го на 3 еднакви делови.
 2. Од секое топче месо, со помош на прстите направете кошничка – отвор во средината за филот.
 3. Кошничките поставете ги во отворите на калапот за мафини, а потоа во секоја додајте по 1 лажица од претходно измешаниот фил. По желба може да оставите малку од ренданиот кашкавал за да поросите одозгора за подобар изглед на кошничките.
 4. Печете ги 30-35 минути во претходно загреана рерна на 180 степени. Среќни празници!
Кошнички од мелено месо со фил 2 Кошнички од мелено месо со фил 6

А, за многу скоро ве каниме да нѐ посетите пак, ќе го споделиме и рецептот за чоколадни кремасти лампиони кој ни го приготви Марија од нашиот тим.

Автор на рецепт: Катерина Шамбевска Спасеновска @katerina.shambevska.

Автор на фотографии: @zdravevski.photography.

*Спонзориран рецепт.

Сподели: