Крем чорба од пченка

Време е за нови вкусови! Сигурни сме дека досега не сте пробале ваква крем чорба од пченка. Благодарение на Катерина и нејзиниот одличен рецепт, сега сите ќе може да направиме нов рецепт и да го почестиме семејството.

За да ја направите оваа крем чорба од пченка потребни ви се неколку едноставни состојки. Пробајте ја, нема да погрешите!

крем чорба од пченка

Состојки:

 • 500 гр пченка од конзерва
 • 1 лажичка брашно
 • 25 гр путер
 • 300 мл млеко
 • 200 мл вода
 • мало парче свеж ѓумбир
 • 1 мала главица кромид
 • 6 гранчиња магдонос
 • малку морско оревче
 • по потреба сол, црн пипер.

Подготовка:

 1. Во тава на оган ставете ја пченката со 10 гр путер.
 2. Пржете ја 5-10 минути на среден оган.
 3. Одвојте 4 лажици од пропржената пченка, а другата изблендирајте ја.
 4. Во тенџере на оган ставете го останатиот путер да се растопи.
 5. Додајте ги ситно сецканиот кромид и брашното, и пржете околу 2-3 минути.
 6. Потоа во тенџерето додајте ги блендираната пченка, целите зрна пченка, претходно загреаното млеко и вода, ренданиот ѓумбир, малку морско оревче, сол и мелен црн пипер.
 7. Оставете ја чорбата да проврие околу 10 минути.
 8. На крај, во топлата крем чорба од пченка додајте го сечканиот магдонос и послужете ја со препечено лебче. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви предлагаме да прочитате: 5 добри причини да јадете пченка.

Сподели: