Летна оброк салата со пилешко месо 1

Летна оброк салата со пилешко месо

Весна многу убаво презентира, па како човек да одолее, а да не ги приготви нејзините специјалитети. Пребарувајќи низ нејзината страница, наидовме на интересна летна оброк салата со пилешко месо, која е свежа и добро најадува.

Еве што поточно вели Весна: „Еве една салата, ем брзо, ем вкусно, ем здраво, а и разладувачко ручече. Не сме баш ние научени на вакви салати кои треба да го заменат целиот оброк, но некако тоа беше првото што го прифатив во туѓина, зашто е по мој вкус. Знаеме да ги ситниме салатите, оние француските, ама ете може и вака, свежа, сочна, баш летна, одлична за горештините!“

Летна оброк салата со пилешко месо 2

Идејата ни е тука, во описот на рецептот таа ни кажува колкави количи од состојките употребила. А, сепак за најдобро, количината на состојките ја препушта на нашата потреба.

Може да ве интересира: Брза оброк салата од пилешко месо.

Состојки:

 • свежи или замрзнати пилешки гради
 • просо
 • зелена салата
 • пиперка
 • домат
 • тиквица
 • ротквица
 • целер
 • маслиново масло
 • зачини, лимонов сок, сол

За сос:

 • мајонез со кари
 • сенф
 • кисело млеко
 • маслиново масло
 • лук
 • лимон
 • црн пипер
 • зачини по желба
 • лимонов сок.

Подготовка:

 1. Пилешкото месо прво исечете го на коцки, и малку запржете го во маслиново масло, на тефлонско или грил тавче. Доколку пак имате веќе подготвено месо и ви останало, слободно искористете го!
 2. Сварете две шаки просо.
 3. Измешајте ги состојките за сосот, доволно е по две лажици, кисело млеко малку повеќе, а како што рековме, најдобро да го пробате и да си го дотерате по вкус.
 4. Додадете малку лимон, пресован лук и зачини по желба, црн пипер, сол, лимонов сок…
 5. Исечкајте го зеленчукот, ставете го во сад за салата, додадете го месото, просото и промешајте.

За крај, Весна завршува: Одозгора прелијте го сосот, не ставив многу за да се види салатата, а потоа ставив повеќе, треба да не е сува, но не и целосно во сос.“ На здравје пријатели!

Рецептот го испратил: Весна Рор.

Ви препорачуваме да прочитате: Салата со пилешко месо и марулка во сос од јогурт.

Сподели: