Макарони во доматен сос со павлака за готвење 1

Макарони во доматен сос со павлака за готвење

„Топло ви препорачувам да ги пробате. Сосот е превкусен.“ – ни препорача Катерина. Па, ја послушавме и се уверивме во вкусот, навистина се одлични нејзиниве макарони во доматен сос!

Рецептот е тука и сега може да си ги направите и вие во вашиот дом.

Макарони во доматен сос со павлака за готвење 2

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 200 гр чадена сланина
 • 330 гр густа доматна салса
 • 8 лажици кремаста павлака за готвење
 • 1 лажичка путер
 • сол и црн пипер по потреба
 • рендан пармезан и рукола по потреба.

Подготовка:

 1. Во солена зовриена вода ставете ги макароните да се варат.
 2. Истовремено приготвувајте го сосот.
 3. Во тава на оган сосема кратко пропржете ја сланината.
 4. При крај на пржењето додајте го путерот.
 5. Откако ќе се растопи додајте ја доматната салса и наросете црн пипер.
 6. Оставете малку да прокрчка, па додајте ја павлаката за готвење.
 7. Намалете го огнот на најтивко и оставете да прокрчка сосот 2-3 минути.
 8. Откако макароните ќе се сварат, исцедете ги и додајте ги во тавата со сосот и измешајте.
 9. Послужете ги со рукола и наросете го со рендан пармезан. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Запечени тестенини со туна и доматен сос.

Сподели: