Напиток од 5 состојки за чисти бели дробови кај пушачите 1

Напиток од 5 состојки кој ги чисти белите дробови кај пушачите

Добро е да знаете дека може да направите сами напиток кој ќе има помогне на многу пушачи да имаат чисти бели дробови, а посебно е корисен за луѓето кои подолго се трудат да се одвикнат од оваа нездрава навика.

Се прави од неколку состојки кои лесно може да ги набавите во маркет или на пазар.

Напиток од 5 состојки кој ги чисти белите дробови кај пушачите 2

Состојки:

 • 400 гр лук
 • 1 литар вода
 • 400 гр шеќер (за замена може да користите мед или јаворов сируп)
 • 2 лажици куркума
 • свеж ѓумбир во големина на палец.

Подготовка и начин на употреба:

 1. Во водата додајте го шеќерот, па ставете ја течноста на оган. Оставете да зоврие.
 2. Главицата лук исчистете ја и исечете ја на парчиња.
 3. Ѓумбирот излупете го и исто така исечен на парчиња додајте го во зашеќерената вода.
 4. Кога мешавината повторно ќе зоврие додајте ја куркумата и намалете ја температурата.
 5. Оставете мешавината да се вари додека количината на вода не се преполови.
 6. Процедете ја течноста и складирајте ја во стаклена тегла. Кога потполно ќе се излади чувајте го напитокот во фрижидер, додека ја искористите до крај.
 7. Од овој еликсир пијте по 2 лажици наутро на празен стомак и навечер, 2 часа после вечерата.

Зошто делува?

Ѓумбирот е древен зачин кој се користи заради своите лековити својства. Тој помага за елиминирање на вишокот на слуз од белите дробови.

Лукот и кромидот имаат антиканцерогени својства, а се одлични борци против малигни заболувања. Посебно се корисни за заштита на дишниот систем.

Куркумата, која уште се нарекува индиски шафран е полна со витамини и минерали, а содржи и супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, па се препорачува да се применува во секојдневната исхрана.

Ви препорачуваме да прочитате: Природен лек кој ќе ви помогне да се откажете од пушењето.

Сподели: