Брза крем салата со јајца од 4 состојки 1

Од кујната на Катерина Ш. Спасеновска: Брза крем салата со јајца од 4 состојки

Ако деновиве се двоумите што да правите и како да ги искористите варените јајца имам супер едноставен и превкусен предлог! Пролетва се изнауживавме во најлесната и многу вкусна кремаста салата, па со радост ја споделувам со вас!  Не ви треба ништо специјално, мојата брза крем салата со јајца од 4 состојки ќе ве освои со едноставноста! – вели Катерина Шамбевска Спасеновска  уредник и фудблогер од нашиот тим.

А, ако сакате уште еден проверено добар рецепт со варени јајца, прочитајте го мојот велигденски рецепт за Јапонски сендвич со јајца од 5 состојки – идеален за Велигден.додава Катерина, а за повеќе интересни рецепти од неа, погледнете го нејзиниот Инстаграм профил @katerina.shambevska.

Брза крем салата со јајца од 4 состојки со Катерина

Состојки:

Дополнително:

Брза крем салата со јајца од 4 состојки 2

Подготовка:

  1. Јајцата излупете ги и исечкајте ги со нож. 
  2. Младото кромитче измијте го, исушете го и насечете го на ситни прстени.
  3. Во сад ставете ги припремените јајца и кромидчето, додајте Витанез, зачинете со сол и црн пипер по вкус, промешајте и салатата е готова.
  4. Лепчињата испечете ги во тостер и зачинете ги по вкус или рерна по желба, а потоа врз нив сервирајте од претходно припремената крем салата.
  5. Декорирајте со малку варено сечкано јајце, прстени од сечканото кромитче и малку црн пипер. Јас додадов и листови спанаќ и неколку кругови ротквица во гарнирот и беше вистинско уживање. На здравје!
Брза крем салата со јајца од 4 состојки 3

Препорака од авторот:

За повеќе испробани рецепти разгледај ги моите профили каде објавувам рецепти креирани во мојата кујна и заследи ме:

Брза крем салата со јајца од 4 состојки 5

А за крај те предизвикувам за да освоиш подарок! Направи го твојот омилен десерт со слатката палета на производи од Витаминка и учествувај за пакет производи. Може да учествуваш тука:

Автор на рецептите и фотографиите: Катерина Шамбевска Спасеновска@katerina.shambevska.

Ви препорачуваме да прочитате: Од кујната на Катерина: Брз рецепт за посен мазник од готови кори.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

*Рецептот е овозможен од Витаминка.

Сподели: