Паста со сода бикарбона и кокосово масло за бели заби

Комбинацијата од сода бикарбона, кокосово масло и куркума може да ви помогне за избелување на забите. Ова е природно и едноставно решение кое можете да го направите во својот дом.

Овие три корисни состојки не само што ќе ги исчистат и обелат вашите заби на природен начин, туку ќе им помогнат на непцата во намалување на инфекциите и крвавењето. Оваа паста може да ја користите за намалување на забоболка, кај осетливи и воспалени непца, но и како превентива против кариес и лош здив.

паста за заби

Препорачуваме да користите сода бикарбона без алуминиум од Витаминка. А повеќе корисни препораки за примена на содата бикарбона во разни ситуации, прочитајте на линкот.

Состојки:

Подготовка:

  1. Во мал сад ставете ја куркумата и додајте ја содата бикрабона без алуминиум. Измешајте со лажица, а потоа додајте го и кокосовото масло. Добро измешајте за да добиете густа паста.
  2. Дел од пастата ставете на четка и измијте ги забите на вообичаен начин. Потоа добро исплакнете.
  3. Пастата ставете ја во мал стаклен сад и затворете ја со капак. Искористете ја во што поскоро време.

Ви предлагаме да прочитате: Сода бикарбона без алуминиум – лесно достапен народен лек.

*Спонзориран текст

Сподели: