Печени кокосови бомбици 1

Печени кокосови бомбици

Има многу рецепти за слични колачи, а ние наидовме на еден симпатичен, нов и малку поинаков рецепт за кокосови бомбици. Едноставни се за правење, вреди да се пробаат!

Уште еден вкусен и симпатичен рецепт од нашата пријателка Лана, па да го пробаме!

Печени кокосови бомбици 2

Состојки:

 • 225 гр брашно
 • 80 гр кокос
 • 80 гр шеќер
 • 1 рамна лажица прашок за печиво
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • прстофат сол
 • малку нарендана кора од лимон
 • 2 јајца
 • 30 гр путер
 • 5-6 лажици млеко.

Подготовка:

 1. Брашното измешајте го со кокосот, шеќерот, прашокот за печиво и изренданата лимонова кора.
 2. Путерот стопете го на тивок и турете го во садот со претходно измешаните состојки.
 3. Потоа, додајте ги и јајцата и млекото, чија количина може да ја менувате зависно од потребата. Замесете меко тесто.
 4. Обликувајте бомбици со големина на зрно грозје и редете ги врз хартија за печење. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути, колку да се здрват и да добијат убава боја.

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за највкусните домашни Рафаело бомбици.

Сподели: