пиперка - пиперки

Пиперка – зеленчук и лек

Многу популарната и широко распространета пиперка на нашите простори, слободно може да се нарече храна и лек. Нејзината корист за организмот е огромна и тоа од разни аспекти.

Пиперката потекнува од Јужна Америка, а во Европа ја донеле Шпанците во 15-тиот век. Пиперката е едногодишно растение, но во тропските краеви е повеќе годишно растение. Со вкрстување се добиени разни видови на пиперки, а најпозната поделба е на слатки и лути. Се среќаваат во повеќе различни бои и тоа можат да се: темнозелени, жолтозелени, бледожолти, жолти, портокалеви, светлоцрвени и темноцрвени.

Корисни состојки и употреба на пиперката

Пиперката нема висока енергетска вредност и е многу погодна за диетална исхрана, но затоа е богата со минерали, витамини и други корисни состојки. Плодот (пиперката) содржи околу 89% вода.

Хранливи и лековити корисни состојки кои ги има во пиперките се следните:

 • бета каротен
 • витамин А
 • витамин Б1
 • витамин Б2
 • витамин Б6
 • витамин Е
 • витамин Ц
 • железо
 • глукоза
 • етерични масла (најмногу се застапени во семето)
 • зеаксантин
 • калиум
 • капсаицин
 • каротин
 • лутеин
 • моносахариди
 • натриум
 • пантотенска киселина
 • сахароза
 • фолна киселина
 • фосфор
 • фруктоза.
пиперка - пиперки

Состојките во пиперките делуваат поволно за организмот како антидепресив, афродизијак, антиреуматик, антисептик и диуретик. Интересно е што пиперката има многу повеќе витамин Ц, отколку лимонот и портокалот, односно во 100 грама пиперки има од 100-250 милиграми на витамин Ц.

Пиперките се користат како дел од салати, готвени јадења, разни туршии, а исто така и како еден од најчесто употребуван ароматичен и препознатлив зачин (сушени мелени пиперки преработени со соодветни технологии). Лутите пиперки имаат посебни својства за подобрување на апетитот, а со цел да се зачуваат што повеќе корисните состојки, се препорачува краткотраен термички третман.

Суровите пиперки и јадења од пиперки помаагат во лечење на многу болести и тегоби:

 • Авитаминоза
 • Алергии
 • Ангина пекторис
 • Анемија
 • Астма
 • Атеросклероза
 • Болести на желудникот
 • Болести на забите, грлото и непцата
 • Бронхитис, настинки и грип
 • Висок крвен притисок
 • Дебелина
 • Дијабетес
 • Запек
 • Импотенција
 • Имунодефициенција
 • Инфективни заболувања
 • Инфаркт
 • Зајакнување на имунолошкиот одговор
 • Катаракта
 • Кашлица
 • Значително помага против рак на бели дробови
 • Макуларна дегенерација
 • Мамурлук
 • Надуеност
 • Неплодност
 • Опаѓање на косата
 • Остеоартритис
 • Остеопороза
 • Отежнато мокрење
 • Покачено ниво на холестерол
 • Проблеми со варењето на храната
 • Проблеми со нервите
 • Проблеми со крвните садови
 • Проблеми со циркулација
 • Реуматизам
 • Реуматоиден артритис
 • Синузитис
 • Намален апетит
 • Старосно слепило
 • Хемороиди
 • Шлог.

Според погоре опишаното можеме да заклучиме дека, пиперките во секојдневната исхрана поволно влијаат врз здравјето на бубрезите, стомакот, цревата, мускулите, крвните садови и имунолошкиот систем.

Пиперката не може да биде основен лек, но помага во спречување на настанокот на одредени болети и е одлична како додаток на терапија, со посебно внимание при употребата на лутите пиперки бидејќи не секој организам може да поднесе голема лутина.

Сподели: