Посно смути со јаболко и банана

Посно смути со јаболко и банана

Имаме супер предлог за здрав појадок кој ќе ги направи утрата уште подобри! Направете си кремасто смути со јаболко и банана. Изобилува со растителни протеини, растителни влакна кои се важни за добар метаболизам, како и здрави масти. Не содржи шеќер, а ќе ја подигне вашата енергија и расположение. Совршено вкусно за секој од нас!

А за да ве мотивираме да го направите уште денес, ви презентираме некои придобивки од консумацијата на смутито со јаболко и банана.

 • направено е со природни состојки,
 • има кремаст вкус,
 • не содржи додаден шеќер,
 • претставува добро балансиран оброк,
 • богато е со хранливи состојки,
 • богато е со калиум, калциум и железо,
 • збогатено е со антивоспалителниот супер зачин – цејлонски цимет
 • и е слатко и многу вкусно!

Состојки:

 • 1 поголемо јаболко
 • 1 зрела банана
 • 1 лажичка путер од кикирики
 • 2 лажици овесни снегулки
 • 1 мала лажичка цимет во прав
 • ½ мала лажичка екстракт од ванила
 • ½ чаша бадемово млеко.

Подготовка:

 1. Јаболкото и банана излупете ги и исечете ги на парчиња.
 2. Во блендер ставете ги парчињата јаболко, бананата, путерот од кикирики, овесните снегулки, циметот, ванилата и бадемовото млеко. Миксирајте ги состојките додека добиете хомогена смеса. По желба додајте уште млеко или вода доколку сакате потечно смути. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Посно чоколадно смути.

Сподели: