Рецепт за совршен гвакамоле намаз 1

Рецепт за совршен гвакамоле намаз

Кога објавуваме некој рецепт од интернационалната кујна, прво истражуваме како се прави оригинално во поднебјето од каде доаѓа, па го пробуваме и потоа го споделуваме со вас. Па, ако сакате да си намачкате за вас или за вашите сакани вкусен домашен и совршен гвакамоле намаз, еве испробан и многу вкусен рецепт!

Ако сакате да го зачувате неколку дена, тоа треба да биде во фрижидер. За најдобро зачувување на вкусот и квалитетот, затворете го во тегличка, а ако веќе го јадете за многу скоро време може да го оставите во садот во кој сте го правеле и да го заштитите со најлонска фолија.

Рецепт за совршен гвакамоле намаз 2

Состојки:

 • 2 авокада
 • 1 лажица сок од лимета (за замена може да користите лимонов сок)
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажици ситно сечкан (црвен) кромид
 • 2 лажици ситно сечкан свеж кориандер (за замена може магдонос)
 • прсофат црн пипер
 • 1 мелено или ситно сечкано чили пиперче
 • 1/2 домат со средна големина, издробен на ситни коцки

*Забелешка: Кориандерот често го мешаме со магдоносот, затоа што на лик се многу слични. Како најлесна и најочигледна разлика по која може да знаете за што станува збор е формата на ливчињата. При тоа, кориандерот има заоблени и кружни ливчиња, додека магдоносот има поситни ливчиња со остри врвови.

Подготовка:

 1. Прво излупете го авокадото и испасирајте го со помош на виљушка.
 2. Потоа во садот додајте го свежо цедениот сок од лимета и солта, па повторно малку испасирајте.
 3. Додајте го и претходно припремениот сечкан кромид, па про мешајте.
 4. Додајте го и ситно сечканиот кориандер.
 5. Поросете со прстофат црн пипер.
 6. Додајте го ситно сечканото чили пиперче. По потреба може да го избегнете заради пикантниот вкус на намазот.
 7. На крај додајте ги и ситно издробените парчиња домат и измешајте за убаво да се соедини вкусот. Намачкајте на парче топол или тостиран леб и на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Печени полнети печурки со гвакамоле сос.

Сподели: