смути со праски и банана

Смути со праски и банана – од кујната на Марија Кочовска

Започни го денот со чаша здравје! Направи си вкусно смути со праски и банана. Сезоната на праските е во полн ек, па ги искористив за да направам хранливо смути – богато со растителни влакна и протеини. Дава ситост, енергија и е одлично за почеток на денот. Може да се направи со млеко или растиелно млеко по избор, а како и да го направиш, вкусот е фантастично добар.

Збогатено е со инулин за подобра дигестија и обновување на микрофлората по летните одмори. 

смути со праски и банана

Состојки:

 • 1,5 чаша млеко (може и растително – бадемово или кокосово)
 • ½ чаша грчки јогурт
 • 1 замрзната банана
 • 2 чаши замрзнати праски
 • 2 лажици мед
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • ¼ лажичка цимет
 • 1 лажица инулин од NOW

Подготовка:

 1. Во бледнер ставете ги состојките: млекото, јогуртот, бананата, праските, медот, ванилата и циметот. 
 2. Започнете со блендирање на мала брзина, а потоа постепено зголемувајте ја. Блендирајте околу 50-60 секунди. 
 3. Смутито ставете го во чаши и послужете го. На здравје!

Совети плус:

 • Смутито може да го чуваш во фрижидер по рок од 1 ден, а ако ти остане замрзни го и искористи го во период од 1 месец. 
 • Наведените состојки се за 2-4 чаши смути, а по потреба може да ја намалиш количина. 
 • Ако ти се допадна ова смути, замрзни си праски и прави го преку целата година. 

Што е инулин и зошто се додава?

Инулинот е раствориливо пребиотичко влакно кое се добива од сина агава. Како што се движи низ дигестивниот систем, инулинот ги храни добрите бактерии во цревата и го чисти телото од штетни честички, го апсорбира холестеролот и прави да се чувствуваме сити. Повеќе за придобивките може да прочиташ тука: Инулин за подобро варење и баланс на микрофлората во цревата.

смути со инулин

Инулинот го набавувам од онлајн продавницата на vitamini.mk со бесплатна достава, а исто така е достапен во сите поголеми аптеки. Сега е на попуст, па препорачувам да го набавиш и да го подобриш здравјето на дигестивниот систем.

Може да се користи во подготовка на различни рецепти, па ти препорачувам некои од нив:

За повеќе рецепти и идеи посети ги моите профили на социјалните мрежи и заследи ме:

*Рецептот е овозможен од vitamini.mk

Сподели: