Солена торта од ориз и пилешко 1

Солена торта од ориз и пилешко

Оваа солена торта од ориз и пилешко е предлог на инспиративната Кате, која избра посебен состав на намирници за да креира превкусен специјалитет. Предлагаме да го пробате уште денес!

Солена торта од ориз и пилешко 2

Состојки:

 • 400 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 5 поголеми листови радикио (виолетова салата со горчлив вкус, за замена може друг листест зеленчук)
 • 270 гр пилешки гради
 • 200 гр карфиол
 • 125 гр моцарела
 • 2 лажици пармезан
 • 2 ќесички шафран
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка кари
 • по потреба масло, сол, црн пипер, мешан сув зачин.

Подготовка:

 1. Најпрво ставете го оризот да се вари. Откако ќе се свари, исплакнете го со ладна вода и исцедете го.
 2. Додајте го шафранот, мешаниот сув зачин и црниот пипер, па убаво измешајте.
 3. Во тава на оган ставете малку масло и додајте го сечканиот кромид и радикио. Посолете и пропржете ги додека омекнат.
 4. Карфиолот ставете го во зовриена вода малку да се обари, а потоа оставете го да се олади.
 5. Пилешките гради исечете ги на мали парчиња, посолете ги и свалкајте ги во мешавина од брашно и кари.
 6. Ставете ги коцките пилешко да се пропржат во сосема малку масло.
 7. Во нелеплива тава ставете малку масло и со навлажнети раце ставете половина од оризот и убаво расплескајте со раце.
 8. Одозгора ставете го пропржениот кромид со радикио, парчињата карфиол, пилешкото месо, коцки моцарела и пармезан.
 9. Одозгора повторно со навлажнети раце додајте го остатокот од оризот и убаво со раце оформете ја смесата во вид на торта-колач.
 10. Ставете ја тавата на оган на средна температура и пржете 10 минути.
 11. Потоа поклопете со округла чинија која треба да е со помали димензии од тавата и превртете.
 12. Повторно во тавата ставете малку масло и внимателно вратете ја смесата од ориз.
 13. Треба што побрзо да се изведе постапката на превртување, за да не се залепи оризот за чинијата.
 14. Оставете да се пржи и од другата страна уште 10 минути, па повторете ја постапката на превртување.
 15. Оваа солена торта од ориз и пилешко може да ја послужите и топла и ладна, бидејќи подеднакво е вкусна во комбинација со свежа салата.

Автор: Катерина Милошеска Глигоровска.

Сподели: