Топ 6 најпопуларни десерти низ светот

Можеби чоколадната торта ви е омилена, но ниту една торта не е во листата на најпопуларни десерти ширум светот. А од 6-те најпопуларни десерти, кај нас може да се дегустираат дури пет од нив.

Зборот десерт потекнува од француски јазик, а прв пат се споменува во далечната 1600 година. Со оглед на тоа што постојат голем број на различни десерти е направено е нивно групирање, па под овој поим се среќаваат:

Секогаш е добро да се знае повеќе, па затоа откријте кои десерти се омилени насекаде на планетата Земја.

десерти

Сладолед

Кога ние би гласале, на прво место би го рангирале освежителниот сладолед. Сладоледот е вистински меѓународен десерт кои го обожаваат сите, особено во топлите летни денови. Можете да го најдете насекаде во светот, со многу различни вкусови. Сепак, традиционалните вкусови како ванила, чоколадо и јагода се фаворити кај повеќето луѓе.

Тирамису

Кремаст и со фантастичен вкус на кафе, овој десерт е многу популарен во Франција и Италија. Ако тирамисуто ви е еден од омилените десерти, имаме одличен рецепт, кој може да го прочитате тука.

Чирос

Чирос е шпански десерт со многу потежок вкус за разлика од тирамису. Денес е познат насекаде во светот и е многу обожуван од луѓето во различни земји. Карактеристично е се приготвува со пржење и потсетува во изгледот на нашите тулумби, но секако дека е многу вкусен.

Овошна салата

Сите кои сакаат овошје, обожаваат да јадат овошна салата. Тоа е многу лесен и здрав десерт, кој најпрво започнал да се прави во Африка. Денес постојат различни верзии на овој десерт, а најпопуларните се оние со додаток на шлаг.

Пудинг

Пудингот е традиционален Англиски десерт. Постојат многу варијанти и рецепти за тоа како пудингот се прави во целиот свет.

Баклава

Таа е традиционален турски десерт кој има бескрајни варијанти за подготовка. Традиционалната баклава се прави од тенки кори, ореви и мед. Сепак, денес постојат можности да се најде баклава со бадеми, ф’стаци, чоколадо… Таа е омилена речиси во сите национални кујни на Балканот.

Сподели: