посно тропско смути со спирулина и банана

Тропско смути со спирулина и банана – посно

Кремасто и освежително, тропско и екстра хранливо! Направи здрав избор и започни го денот со смути со спирулина и банана. Дава енергија и освежува, а тоа може да го потвриме ние. Често е наш тимски оброк, па така се роди идејата да направиме кратко видео од подготовката. 

Што е спирулина?

Спирулината е модро зелена алга, која е позната како супер храна. Ги содржи сите 9 есенцијални аминокиселини кои се потребни на телото и има бројни придобивки:

 • Ги намалува воспаленијата
 • Го подобрува здравјето на цревата
 • Го намалува нивото на шеќер во крвта
 • Го намалува холестерот

… и не само тоа! Прочитај ги 10-те докажани причини за да консумирате спирулина.

посно смути со спирулина и банана

Состојки:

 • 1 банана
 • ½ – 1 чаша ананас
 • ½ авокадо
 • 1 мала лажичка хавајска спирулина – Hawaiian Spirulina во прав
 • 1 мала лажичка ленено семе
 • ½ мала лажичка екстракт од ванила.
  1 – 1 ¼  чаша кокосово млеко. 

Подготовка:

 1. Бананата исечкајте ја на кругови. Ананасот и авокадото исечете ги на коцки. 
 2. Во блендер ставете ги банана, ананасот, авокадото, додајте ја спирулината во прав, лененето семе, екстрактот од ванила и кокосовото млеко. 
 3. Изблендирајте 10-20 секунди додека добиете хомогена смеса.
  Смутито послужете го во чаши или чинии и сервирајте по желба. На здравје!

Совети плус:

 • Ако обожавате екстра ладно смути, бананата и ананасот може да ги исечкате и замрзнете, а потоа да ги изблендирате. 
 • Хавајската спирулина во прав може да ја набавите од поголемите маркети низ земјата, а може да ја нарачате и онлајн со бесплатна достава преку веб продавницата на Тримекс. А сега имате супер можност и попуст од 40% за нарачка на спирулина во прав. Кликнете на линкот и искористе ја оваа прилика!
 • Наместо ананас во замена може да искористите манго. Лененото семе може да го замените со чија семе. 
 • Може да користите растително млеко по избор: бадемово, овесно…
 • Ако ти се допадна видео рецептот, разгледај ги моите профили и заследи ме: Instagram – @kocovska.marija, Facebook – Marija Kocovska, Youtube – Marija Kocovska, Tik Tok – @marija.kochovska.
смути со спирулина и банана посно

Топ 5 испробани рецепти со спирулина во прав

Ти требаат идеи плус со спирулина во прав? Разгледај ги нашите топ 5 испробани рецепти:

 1. Чиа пудинг со спирулина и авокадо
 2. Здрав посен намаз со авокадо без масло
 3. Вегетаријански топчиња од компири, спирулина и изварка
 4. Рецепт за здрави солени бисквити со спирулина
 5. Домашен песто сос од босилек со спирулина.

Автор на рецепт: Марија Кочовска@kocovska.marija.

Рецептот е поддржан од Тримекс.

Сподели: