Чоколадна торта со урми без шеќер и без брашно 1

Чоколадна торта со урми без шеќер и без брашно

Чоколадно уживање без брашно и без шеќер! Во соработка со нашите пријатели од Slim Line Club креиравме чоколадна торта со урми без шеќер и без брашно која е едноставна и превкусна!

Кој би можел да поверува дека може да се направи вакво слатко и нискокалорично задоволство, приготвено од здрави состојки. Супер протеинска комбинација дополнета со природниот шеќер кој го содржат урмите, здравите масти од оревите и семките од тиква, антиоксидансите од темното чоколадо и какаото…

чоколадна торта со урми

Од добиените состојки може да добиете 10 парчиња на чоколадна торта. Нутритивната  анализа на едно парче торта е следната:  100 калории, 13,5 грама на јагленохидрати, 2,9 грама масти и 5 грама протеини. Дефинитивно, станува збор за рецепт кој вреди да се проба.

Состојки:

 • 1 белка
 • 1/2 чаша јогурт
 • 1/3 чаша SLC Meal Replacement од чоколадо (може да го купите тука)
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 лажица чоколадно какао
 • 1 чаша мелени овесни снегулки
 • мала лажичка прашок за печиво
 • 10 урми
 • 1 лажичка сечкано темно чоколадо
 • 3 лажици сечкани ореви
 • 2 лажици сечкани семки од тиква
 • 1/2 мала лажичка свежо цеден сок од лимон
 • 1/4 чаша вода.
торта без брашно

Подготовка:

 • Во сад за матење ја ставаме белката. Матиме со миксер за време од 2 до 3 минути додека се добие густ шлаг.
 • Во садот ги додаваме јогуртот, водата, сокот од лимон и екстрактот од ванила и мешаме со лажица.
 • Во друг сад ги ставаме мелените овесни снегулки, какаото, прашокот за печиво и SLC Meal Replacement-от од чоколадо. Ги мешаме со лажица.
 • Потоа ги додаваме во садот со матената белка и повторно мешаме со лажицата додека добиеме хомогена смеса.
 • Урмите ситно ги сечкаме.
 • Во садот ги додаваме ситно сечканите урми, оревите, сечканото чоколадо и семките од тиква. Мешаме со лажицата.
 • Во правоаголна тава ставаме хартија за печење. Во тавата ја турваме смесата за тортата и добро израмнуваме.
 • Тортата ја ставаме да се пече во загреана рерна на 200 степени за време од 5 минути. Потоа, температурата ја намалуваме на 175 степени и продолжуваме со печењето околу 10 минути.
 • Готовата чоколадна торта со урми ја оставаме да се излади. Ја сечиме на парчиња и ја сервираме. На здравје!

Совет плус: Искористете ја акцијата на Slim Line Club и порачајте SLC Meal Replacement Chocolate + Slim Line Coffee со 30% попуст. Посетете ја онлајн продавницата или јавете се на телефоните 078215929 и 02 270 0028 за да добиете повеќе информации и совети.

чоколадна

Доколку ве интересираат протеински десерти ви предлагаме да прочитате: Енергетски чоколадни бомбици со кокос и овес без шеќер.

Сподели: