Шпагети со сос од тиквички 1

Шпагети со сос од тиквички

Овој рецепт е приготвен како на шега! Целта беше да биде што полесно за подготовка, да е брзо и да не одзема време, а сепак да е вкусно. Па, драги наши, го постигнавме тоа! Вкусот на нашите шпагети со со од тиквички беше одличен и лесно приемлив за стомакот.

Обожаваме да експериментираме во кујната, а како и обично, сите добри нешта ги споделуваме со вас, нашите читатели. Израдувајте се себе и домашните со нешто ново во чинијата. На здравје!

Шпагети со сос од тиквички 2

Состојки:

 • 100 гр пченкарни безглутенски шпагети (по желба може да ги замените)
 • 1 средно голема тиквичка
 • 1 лажиче путер
 • неколку ливчиња свеж босилек
 • црн пипер по вкус
 • сол по вкус
 • 1 лажичка ленено семе за поросување.

Подготовка:

 1. Ставете на оган вода да зоврие за да ги сварите шпагетите. Количината на вода нека не биде преголема. Така шпагетите ќе си оформат свој кремаст сос.
 2. Тиквичката измијте ја, излупете ја, па изрендајте ја во одделен сад.
 3. Откако ќе ги ставите шпагетите и чекате да се варат соодветно според времето наведено на упатството, 2-4 минути пред да ги извадите, во садот додајте ги ренданата тиквичка, путерот и ситно сечканиот босилек.
 4. Зачинете по вкус со сол и црн пипер.
 5. Измешајте, поросете со лененото семе и декорирајте со ливчиња босилек. Послужете топло и уживајте!

Ви препорачуваме да прочитате: Брз рецепт за тестенини со тиквички.

Сподели: