Ќофтиња од наут и пармезан 1

Ќофтиња од наут и пармезан

Супер предлог од кујната на Кате! Ни даде одлична идеја како да направиме промена во секојдневното мени. Ајде да ги пробаме нејзините вкусни ќофтиња од наут и пармезан!

Радост е да се ужива во нови јадења, нели? Еве го рецептот.

Ќофтиња од наут и пармезан 2

Состојки:

 • 400 гр наут од конзерва
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 сува пиперка
 • 3 полни лажици пармезан
 • 1/2 лажичка куркума
 • неколку ливчиња магдонос
 • сол, црн пипер, масло по потреба .

Подготовка:

 1. Наутот исцедете го од течноста и изблендирајте го.
 2. Префрлете го во сад, па додајте ги пармезанот, ренданиот кромид, ситно сечканиот лук, сечканата сува пиперка, сечканиот магдонос, куркумата, малку сол (внимавајте со солта бидејќи пармезанот е солен) и црн пипер. Убаво измешајте ги состојките.
 3. Со рака земајте од смесата и обликувајте ќофтиња.
 4. Пржете ги во загреано масло на средна температура.
 5. Испржените ќофтиња извадете ги на кујнска хартија да се впие вишокот мрснотија и послужете ги со свежа салата.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Ви препорачуваме да прочитате: Запечен карфиол со ќофтиња и кашкавал.

Сподели: