10 сочни намирници кои треба да ги јадете ако не обожавате да пиете вода 1

10 сочни намирници кои треба да ги јадете ако не обожавате да пиете вода

Намирниците кои содржат висок процент на вода се одлично решение за летните денови кога е многу важно организмот да остане хидратизиран. Овие сочни намирници се од голема помош, а посебно за луѓето кои не сакаат да пијат вода.

Така на пример, освен со вода, намирниците како спанаќот и зелените пиперки изобилуваат и со витамини и минерали. Лубеницата, дињите и ананасот се само некои од вкусните намирници кои содржат висок удел на вода во својот состав. Еве подетално.

10 сочни намирници кои треба да ги јадете ако не обожавате да пиете вода 2

Краставици – 96% вода

Тие се солиден извор на витамин Ц и А. Содржат повеќе од 90% вода во својот состав, нискокалорични се и вкусен додаток во секоја салата.

Зелена салата – 96% вода

Сите зеленчуци од оваа група се одлична комбинација на малку калории и многу вода. Поточно, зелената салата како марулките, салатките, 96% вода и се одличен извор на растителни влакна.

Домати – 95% вода

Ова е намирница која е многу солиден извор на витамин Ц и има многу малку калории. Доматите содржат 95% вода и за летните денови се незаменлива намирница.

Лубеници – 92% вода

Омиленото летно овошје на многумина е лубеницата. Тоа и не е чудно, со оглед на вкусот и слаткоста на ова овошје. Сочната лубеница содржи 92% вода.

Спанаќ – 92% вода

Богатиот состав со вода, магнезиум, калиум и Б витамини го прават спанаќот одличен за зголемување на енергијата во организмот.

Зелени пиперки – 92% вода

На оваа листа се наоѓаат и тие. Исто така, голема содржина на вода, богатство од витамини и минерали, а посебно витаминот Ц, тиамин, витамин Б6, бета каротен и фолна киселина.

Јагоди – 90% вода

Слаткото овошје кое е омилено на многумина е погодно за летото. Освен што се богати со антиоксиданси и витамин Ц, јагодите содржат повеќе од 90% вода во својот состав.

Дињи – 90% вода

На оваа листа се наоѓа и дињата, поради високата содржина на вода,а и богатството со калиум во себе, кој е неопходен за добра хидратација на организмот.

Портокали – 87% вода

На портокалите ретко може да им се одолее во било која сезона. Тие се еден од најдобрите извори на витамин Ц. Одлична замена за нив може да биде и грејпфрутот, па не ги занемарувајте.

Ананас – 87% вода

Исто како и портокалот, содржи 87% вода и е одличен извор на витамин Ц.

Ви препорачуваме да прочитате: 9 најдобри намирници за летните денови.

Сподели: