Куркумата има антивоспалителен ефект и е чувар на црниот дроб Куркумата е најпозната како зачин и често се користи за подготовка на омлет, смути и други и јадења. За неа се знае дека има антивоспалитен ефект, а истражувањата потврдиле дека може да се користи за против анксиозност, метаболични синдром, опуштање на мускулатурата и други состојби. Таа го поддржува здравјето на црниот дроб, орган кој има важна улога за природно балансирање на хормоните.

6 намирници за баланс на хормоните и слабеење

Ако барате природен начин за зголемување на енергијата, помош при намалување на вишокот на килограми и подобрување на севкупното здравје, време е да се запознаете со корисните адаптогени намирници за баланс на хормоните.

Можеби и никогаш не сте слушнале за терминот „адаптогени“ (или „адаптогени растенија“), но еве супер можност да дознаете за нив. Адаптогени се група на намирници, билки и печурки кои нѐ штитат од штетните ефекти на стресот. Од поодамна се знае за прочуениот женшен (сибирски, јапонски и кинески), а еден од најјаките адаптогени на светот е перуанската мака (златна мака). Во адаптогени спаѓаат и родиолата, гинкго билоба, ашваганда, мачкина канџа, печурки од видот гиностема и куркумата.

баланс на хормоните

Овие адаптогени храни се безбедни и не се токсични, а му помагаат на телото да ја го врати природниот баланс. Природниот баланс – хомеостазата, е значајна за правилните нивоа на хормоните, силен имун систем, повеќе енергија и виталност.

Кои последици се јавуваат како резултат на подолго изложување на стрес?

Стресот е непријател на нашиот организам и има многу последици меѓу кои:

 • зголемување на тесната маса
 • дисфункција на тироидната жлезда
 • дисбаланс на хормоните
 • замор на надбубрежните жлезди
 • недостаток на енергија и хроничен замор
 • потешкотии со спиењето
 • висок холестерол
 • чиреви на дигестивниот систем
 • дијабетес
 • хипотиреоза
 • срцеви прескокнувања
 • несоница
 • подуен стомак
 • нередовни менструални циклуси
 • повремени жешки бранови
 • и друго.

Придобивки од консумацијата на адаптогени намирници за баланс на хормоните, слабеење и подобрување на целосното здравје

Адаптогените намирници му помагаат на организмот полесно да се ослободи од стресот. Некои од овие намирници имаат уникатни дејства, а кога се комбинираат може значително да го подобрат резултатот. Придобивките од адаптогените билки се:

 • го балансираат шеќерот во крвта
 • содржат антиоксиданси кои го штитат организмот од штетните радикали
 • го штитат црниот дроб
 • ја подобруваат способноста на организмот за елиминирање на токсините
 • ја намалуваат желбата за слатка храна и алкохол
 • го зајакнуваат имуниот систем
 • ја зголемуваат мотивацијата
 • ги зајакнуваат мускулите
 • го забрзуваат опоравувањето на организмот при болест
 • ја подобруваат функцијата на мозокот
 • ја намалуваат анксиозноста
 • го подобруваат квалитетот на сонот
 • го подобруваат видот и слухот
 • го стабилизираат расположението
 • ја подобруваат способноста на организмот за искористување на протеините.

Веќе дознавте како стресот влијае на организмот и хормоните, а и како може адаптогените храни да ви помогнат. Еве листа на адаптогени кои се достапни и кај нас, а може да ви помогнат за балансирање на хормоните и намалување на вишокот на килограми.

 1. Мака
 2. Куркума
 3. Родиола
 4. Ашваганда
 5. Сибирски женшен
 6. Сладок корен

Мака за баланс на хормоните, зголемена плодност и либидо

Овој корен со сладок вкус потекнува од Јужна Америка и може да се најде во жолта, црвена или црна боја. Според легендата, Инките на своите воини им давале прав од корен од мака за да ја зголемат нивната сила и издржливост. Маката долги години се користи за:

 • подобрување на симптомите при замор на надбубрежните жлезди
 • одржување на здраво либидо
 • подобрување на расположението
 • подобрување на плодноста
 • ја поддржува здравата функција и поврзаноста на жлездите (хипоталамусот, хипофизата и надбубрежните жлезди), кои имаат главна улога за справување со стресот.
Мака Тримекс

Препорака плус:

Секогаш при користењето на додатоци во исхраната, изберете докажани компании чии производи имаат висок квалитет. Како такви, можеме да ги посочиме Now Foods, а дел од нивниот асортиман, како и мака може да се најдат на онлајн продавницата на Тримекс и во поголемите аптеки.

Прочитајте како коренот од мака влијае за зголемување на енергијата и либидото.

Куркумата има антивоспалителен ефект и е чувар на црниот дроб

Куркумата е најпозната како зачин и често се користи за подготовка на омлет, смути и други и јадења. За неа се знае дека има антивоспалитен ефект, а истражувањата потврдиле дека може да се користи за против анксиозност, метаболични синдром, опуштање на мускулатурата и други состојби. Таа го поддржува здравјето на црниот дроб, орган кој има важна улога за природно балансирање на хормоните.

Родиола – Rhodiola (Rhodiola rosea) за намалување на стресот

Rhodiola (Rhodiola rosea) е позната како „златен корен” и моќен адаптоген од непроценлива вредност.  Истражувањата покажале дека родиолата е корисна за:

 • зголемување на енергијата
 • подобрување на концентрацијата
 • подобрување на метаболизмот
 • олеснување на депресијата.
родиола

Повеќе информации за придобивките и употребата на Rhodiola прочитајте на страницата на Тримекс, од каде што може и да ја набавите. Rhodiola може да се најде и во аптеките на Зегин, Еурофарм и Виола. За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте ги Тримекс на телефонскиот број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на e-mail: info@trimeks.com.mk

Прочитајте повеќе за Rhodiola – „златен корен“ како природна помош при стрес. 

*Спонзориран текст

Сподели: