круша

Круша – Супер храна за сите генерации

Одлична е за здравјето и лесно достапна на нашите простори. Важен факт за неа е дека е хипоалергична храна која може да ја консумираат и дечињата од најмала возраст, токму затоа се вели дека крушата е супер храна за сите генерации.

Потекло

Според некои записи култивацијата на крушата датира од периодот пред 3000 години, а постојат претпоставки дека ова овошје луѓето го уживале уште во камено време. Историјата на крушата е долга и многу почитувана. Сочните, слатки и вкусни плодови на крушите, Хомер во Одисеја ги нарекувал “дар од боговите”, а Луј XIV ги сметал за симбол на луксуз. Постојат околу илјада сорти на круши кои се разликуваат по бојата, формата, големината, вкусот и должината на чување. Крушата има заоблено дно кое се стеснува кон врвот на дршката. Во зависност од сортата кората може да биде жолта, зелена, кафеава, црвена или комбинација од овие бои. Месото од крушата е слатко и богато со сок, додека текстурата е мека и малку зрнеста. Во средината на овошјето, како и јаболката содржат неколку семки. Различните сорти на круши се достапни во текот на цела година иако сезоната им е од август до октомври.

Круша – супер храна со висока енергетска и хранлива вредност 

Енергетската вредност на 100 гр круши е 58 калории, од кои 15,5 % отпаѓаат на јаглени хидрати, 0,4% протеини и 0,1 % масти. Од минералите во крушата се наоѓаат: калциум (9 мг), железо (0,17 мг), магнезиум (7 мг), фосфор (11 мг), цинк (0,1 мг), бакар (0,08 мг), манган (0,05 мг) и флуор (2,2 микрограми). Крушата содржи витамин Ц (4,2 мг), тиамин (0,01 мг), рибофлавин (0,02 мг), ниацин (0,2 мг), пантотенска киселина (0.05 мг), витамин Б6 (0,03 мг) и витамин К (4,5 микрограми), а исто така во 100 гр круши се содржат 3.1 гр растителни влакна и 8 мг фитостероли.

круша

Круша – супер храна со изразени лековити својства за организмот

Крушите се добар извор на растителни влакна, кои имаат лековито влијание врз дигестивниот и кардиоваскуларниот систем. Интересно е тоа што крушите содржат повеќе пектин од јаболката. Растителните влакна во синергистичко дејство со минералниот бакар ја подобруваат активноста на дебелото црево и на тој начин спречуваат запек, со што го штитат здравјето на дебелото црево и го намалуваат ризикот од рак. Исто така, постојат студии кои покажуваат дека консумирањето на овошјата богати со влакна можат да го намалат ризикот од рак на дојка за 34-50% кај жените во менопауза.

Друга многу важна придобивка од растителните влакна е тоа што имаат способност да го регулираат нивото на холестерол во крвта, што е особено важно за спречување болести на кардиоваскуларниот систем, а антиоксидансите кои ги содржи крушата помагаат во заштита против слободните радикали, кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Во денешно време кога алергијата е доста распространета добро е да се знае дека крушата е хипоалергична храна, заради што експертите ја препорачуваат при воведување на овошје во исхраната на малите деца.

Крушите се покажале како ефикасни во намалување на крвниот притисок, поради лековитото делување на глутатионот во нивниот состав, кој го намалува ризикот од мозочен удар. Сокот од круша е извор на енергија која се должи на природните овошни шеќери фруктоза и левулоза, погоден е за дијабетичари, а благодарение на неговото освежително дејство. Сокот од круша, исто така ублажува треска, помага и во заштита од различни воспалителни заболувања, а некои извори покажуваат дека борот во крушите има способност да го задржи калциумот, со што се намалува ризикот од појава на остеопороза.

 

Сподели: