Брза крем салата од целер со павлака 1

Брза крем салата од целер со павлака

Оваа крем салата од целер е многу брза и лесна за подготовка, а може да се послужи со било кое јадење. Одлично годи како лесна вечера со некое парче печен тост леб. Добра е и за мезење, ние проверивме, друштвото ја одобри!

Има голем број причини кои потврдуваат дека е здраво да консумирате целер секој ден. Стеблото на целерот често се консумира како сурова грицка од зеленчук, а тоа дополнително троши калории повеќе отколку што има во самото стебло. Високиот процент на вода го прави целерот идеална намирница во летниот период, која на телото му овозможува доволно течност, а со оглед на тоа што е „сиромашен“ со калории, претставува соодветна храна за сите кои сакаат да намалат вишок на килограми. Повеќе за него може да прочитате тука.

Рецептот ни доаѓа од кујната на Лана.

Брза крем салата од целер со павлака 2

Состојки:

  • 1 корен целер
  • 200 мл павлака
  • свежо цеден сок од 1/2 лимон
  • малку сол по вкус.

Подготовка:

  1. Целерот прво измијте го и излупете го, а потоа ситно изрендајте го.
  2. Попрскајте го со малку свежо цеден лимонов сок за да не потемни и посолете по вкус.
  3. Додајте ја киселата павлака и убаво измешајте. До сервирање чувајте ја во фрижидер. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Бела салата со печурки и краставици.

Сподели: