крем супа од карфиол 1

Брза крем супа од карфиол и праз

Лесно направете крем супа од карфиол и праз! Сѐ што ви треба се неколку состојки и малку време за да подготвите супер вкусно и хранливо предјадење за целото семејство. Во оваа супа ќе уживаат сите, па дури и оние кои не обожаваат карфиол.

Карфиолот, во комбинација со праз и лук, дава здрава оброк богат со хранливи материи потребни за организмот. Со консумирање на оваа супа, во телото ќе внесете пребиотици, растителни влакна, глукозинолати, витамини Ц, К и Б6 и омега 3 масни киселини.

крем супа од карфиол 2

Состојки:

 • 1 карфиол
 • 4 лажици маслиново масло
 • 2 страка праз
 • 2 чешниња лук
 • 1/3 чаша вода
 • 200 – 300 мл млеко
 • 1 мала лажичка куркума
 • 1 мала лажичка црн бибер
 • 1/2 мала лажичка хималајска сол.

Подготовка:

 1. Карфиолот измијте го, остранете ги листовите и исечете го на мали парчиња. Ставете го во подлабок сад и додајте 2 лажици маслиново масло. Измешајте.
 2. Исечениот карфиол распоредете го во плех обложен со хартија за печење. Печете во претходно загреана рерна на 210 степени, околу 15 минути.
 3. Празот убаво измијте го, исчистете го и исечете го на тенки резанки. И лукот исчистете го и ситно исечкајте го.
 4. На рингла на средна температура ставете тенџере со преостанатите 2 лажици маслиново масло. Кога маслото ќе се загрее, додајте го празот. Динстувајте околу 5 минути, со повремено мешање. Додајте го лукот и продолжете со динстување уште неколку минути.
 5. Во тенџерето додајте ги запечениот карфиол, водата, млекото и зачините. Намалете ја ринглата и оставете ја супата полека да зоврива додека да омекне карфиолот.
 6. Откако ќе омекне карфиолот, супата оставете ја да се излади. Изблендирајте ја убаво за да се добие кремаста хомогена смеса.
 7. Готовата кремаста супа од карфиол сервирајте ја во длабок сад. Декорирајте со крукчиња праз или свеж магдонос.

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за домашна супа за силен имунитет.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: