Брза летна салата со домати и сланина 1

Брза летна салата со домати и сланина

Како што вели и самото име, баш е така! Брза летна салата со домати и сланина е секогаш добредојдена во топлите денови. Свежа, хранлива, сочна и примамлива!

Нашата пријалелка Лана од блогот Кuhinjica Мignone е заслужна за нашето уживање во оваа супер салата со домати и сланина, а супер е што може да ја комбинираме со повеќе пијачки по желба!

Брза летна салата со домати и сланина 2

Состојки:

 • неколку парчиња домат
 • неколку парчиња сланина исечена на тенки ленти
 • листови салатка
 • малку црвена зелка
 • маслиново масло
 • лимонов сок
 • сол, црн пипер и лук за зачинување по потреба

Подготовка:

 1. За оваа салата е потребен споро печен (пржен) домат во малку масло, а по желба може да користите и свежи домати.
 2. Салатката измијте ја и исечкајте ја.
 3. Црвената зелка изрендајте ја или издробете ја во вид на лентички со помош на нож.
 4. Зачинете по вкус со сол, црн пипер, ситно сечкан лук, лимонов сок и маслиново масло, па распоредете ја салатата во чинија за сервирање и на крај распоредете ги парчињата домат и сланина. По желба може да ја запржите малку и сланината.

Тоа е сѐ, уживајте!

Ви препорачуваме да прочитате: Рецепт за познатата шеф салата.

Сподели: