Брз овошен колач со јагоди 1

Брз овошен колач со јагоди

Пробајте го овој едноставен и брз овошен колач со јагоди кој одлично оди со чајче или кафе. Изгледа убаво и примамливо, совршен за вкусно дружење и слатки паузи!

Кога ќе го пробате овошниов колач со јагоди верувајте дека ќе посакате уште едно парче. Ете толку е вкусен. Од само неколку состојки ќе креирате вкусна фантазија која се јаде. Уживајте и сладете се.

ovosen kolac so jagodi 2

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 120 гр брашно
 • 60 гр густин
 • 70 мл масло
 • 1/2 ќесичка прашок за печиво
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 100 гр јагоди.

Подготовка:

 1. Во сад за матење ставете ги јајцата и изматете ги пенесто, а со нив матете ги и шеќерот и ванилата.
 2. Со постојано матење додајте го маслото.
 3. Измешајте ги брашното, густинот и прашокот за печиво и постепено додајте ги во изматената смеса.
 4. Смесата убаво измешајте ја со помош на кујнска жица.
 5. Истурете ја смесата во тркалезен калап, а потоа одозгора наредете ги јагодите исечени на четвртинки.
 6. Колачот печете го на 180 степени за време од околу 30 минути.
 7. Испечениот колач оставете да се излади, а потоа посипете го со шеќер во прав. На здравје!

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Може да ве интересира рецепт за мафини со јагоди или мафини со чоколадо и јагоди.

Сподели: