Ванила мафини со чоколадни капки 1

Ванила мафини со чоколадни капки

Убави за гледање, а уште поубави за јадење! Направете си кафенце, уживајте во друштвото и послужете ги со многу вкусни ванила мафини со чоколадни капки!

„Мммм перфектни! Многу комплименти… “- вели Невена, и додава „таква беше реакцијата на моите деца од првиот залак. Да си ги пробате, се надеваме и вас ќе ви се допаднат.“ Од оваа смеса ќе добиете 12 мафини.

Ванила мафини со чоколадни капки 2

Состојки:

 • 125 гр путер омекнат на собна температура
 • 130 гр шеќер
 • 125 мл млеко на собна температура
 • 2 средни јајца
 • 250 гр брашно
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 1 неполно лажиче сода бикарбона
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 100 гр чоколадни капки.

Подготовка:

 1. Во калапот за мафини ставете хартиени кошнички.
 2. Брашното измешајте го со печивото, содата и просејте ги низ сито.
 3. Рерната вклучете ја да се загрева на 180 степени.
 4. Путерот пенесто изматете го со шеќерот и ванилиниот шеќер.
 5. Потоа, едно по едно додавајте ги јајцата, така што при секое додавање убаво изматете го претходното за да се соедини со смесата.
 6. Додајте го млекото и брашното со печивото и содата. Изматете да се соедини смесата.
 7. Исклучете го миксерот и додајте го екстрактот од ванила и 80 грама од чоколадните капки. Преостанатите 20 грама оставете ги за одозгора на мафините. Убаво измешајте со шпатула.
 8. Наполнете ги корпињата, а одозгора ставете по неколку од оставените чоколадни капки. Ставете ги да се печат во загреаната рерна за време од 20-25 минути.

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Брзи мафини со сечкано чоколадо.

Сподели: