Домашни кнедли од гриз 1

Домашни кнедли од гриз

Често пати посакуваме да го збогатиме вкусот на домашната супа, а подготовката на домашни кнедли од гриз е вистинска можност за тоа! Било да е пилешка или без месо, супата ќе има одличен полн вкус!

Рецептот е испробан и ни доаѓа од кујната на нашата пријателка Лана, од блогот Kuhinjica Mignone. Како и сите нејзини рецепти, супер е вкусот и без грешка.

Домашни кнедли од гриз 2

Состојки:

  • 1 јајце
  • 4 лажици гриз
  • малку масло (1/2 лажица)
  • прстофат сол.

Подготовка:

  1. Белката изматете ја со вилушка или маткалка, додека стане пенеста, а потоа додајте ја жолчката и добро измешајте ги.
  2. Додајте ја солта и маслото (не е задолжително, па не мора да го додавате ако не сакате).
  3. Полека додавајте го гризот за да се добие убаво изедначена смеса. Количината на гриз може да зависи и од големината на јајцето, па најдобро е да додавате постепено и да биде поретка смесата, затоа што подоцна малку ќе се стврдне.
  4. Оставете ја смесата да стои неколку минути, додека супата зоврие. Потоа, со помош на лажица земајте по малку од смесата за кнедли и спуштајте во супата која врие. За најдобро да се приготват кнедлите, намалете ја температурата.
  5. Кнедлите се приготвуваат многу брзо и доволно е да ги варите само неколку минути. Послужете додека е топло, на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Домашна супа со кнедли од стар леб.

Сподели: