Едноставен трик за најдобра домашна лимонада 1

Едноставен трик за најдобра домашна лимонада

Сигурно не сте знаеле дека вака можете да направите најдобра домашна лимонада! Трикот кој ви го предлагаме ќе ви заштеди многу време. Најдобро од сé е што е многу поедноставен од разни други начини.

Лимонадата е одличен извор на витамин Ц и како таква го зајакнува имунолошкиот систем. Таа е идеална за сите сезони бидејќи го освежува, оживува и детоксицира нашето тело. Најздраво е да го започнете денот со чаша млака вода во која сте додаде еден исцеден лимон. Овај напиток ќе ги исфрли токсините од вашето тело, а со редовно консумирање ќе ги намалите и несаканите килограми. Кога пак лимот се користи во комбинација со магдонос, влијае одлично на здивот.

Едноставен трик за најдобра домашна лимонада 2

Како најлесно да направите најдобра домашна лимонада?

Овошјето измијте го и исечете го на парчиња со се кора, а потоа ставете го во блендер. Овој трик потполно го прескокнува најдосадниот чекор кој исто така троши најмногу време, а тоа е цедењето на сокот. Наместо да го цедите лимонот, само добро го миете и потоа ги отстранувате семките и непосакуваната бела кожичка која може да горчи.

Во блендерот додајте вода, коцки мраз и малку мед, па за само неколку минути ќе имате вистинско уживање во чаша. Свежа лимонада како што секој би посакал!

А за да уживањето биде навистина впечатливо, за 1 лимон користете 4 коцки мраз, а блендирањето нека не биде пократко од 1 минута.

Ви препорачуваме да прочитате: 5 здравствени проблеми кои може да ги решите со лимонада.

Сподели: