торта од моркови 1

Здрава торта од моркови

Вистинска енергетска бомба! Ви го претставуваме рецептот за здрава торта чиј состав е комбинација на зеленчук и јаткасти плодови. Се прави лесно, брзо и без печење. Ќе им се допадне на сите, од најмали до најголеми. Прбајте ја вкусната торта од моркови!

Тортата од моркови е вистинска гастрономска уметност во која со гаранција ќе уживате. Поделете десерт за паметење со семејството и пријателите и уживајте во здравата торта од моркови.

торта од моркови 2

Состојки:

 • 7 моркови
 • 2 ½ чаша бразилски ореви
 • ½ чаша ленено семе (киснето во вода преку ноќ)
 • 1 чаша мед
 • 1 чаша сув кокос
 • 1 чаша суво грозје
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка цимет.

За прелив:

 • 1 чаша мед
 • 1 чаша лешници или бадеми
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажичка екстракт од ванила.

Подготовка:

 1. Морковите изрендајте ги.
 2. Сомелете ги бразилските ореви и лененото семе посебно.
 3. Сувото грозје, екстрактот од ванила, кокосот, циметот и медот ставете ги во блендер во кој може да блендирате без вода. Блендирајте додека да добиете хомогена смеса.
 4. Додајте ги морковите, бразилските ореви и лененото семе. Измешајте.
 5. Вака подготвтената смеса ставете ја во калап за торта кој се расклопува и распоредете ја рамномерно. Оставете да стои во фрижидер 1 час. Калапот претходно треба да биде обложен со хартија за печење.
 6. Состојките за прелив ставете ги во блендер и блендирајте додека да добиете кремаста хомогена смеса.
 7. После 1 час извадете го калапот од фрижидер. Расклопете го калапот и тортата премачкајте ја со преливот. За декорација може да ставите цели јаткасти плодови.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Ви препорачуваме да прочитате: Павлова торта.

Сподели: