italijanska salata so domati

Италијанска салата со домати и маслинки

Уште една гурманска салата за добар ручек или вечера! Овој пат ви презентираме рецепт за италијанска салата со домати, маслинки и моцарела, прелиена во сос од лимон, маслиново масло и оригано.

Италијанска кујна е застапена ширум светот, а нејзините јадења се омилени на многумина. Покрај вкусните пици и тестенини, време е да ја дегустираме оваа италијанска салата. Направете ја и не заборавајте да ни пишете како ви се допаднала.

италијанска салата

Состојки:

 • 1 средна краставица
 • 2 домати
 • ½ авокадо по желба
 • ½ главица кромид
 • ½ чаша каламата маслинки
 • ½ мала лажичка оригано
 • прстофат црн пипер
 • 3 лажици свежо цеден сок од лимета (доколку немате на располагање, заменете со свежо цеден сок од лимон)
 • 1 лажица свежо цеден сок од лимон
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло.
 • 1 чаша сирење моцарела
 • свеж босилек за декорација.

Подготовка:

 1. Краставицата излупете ја и исечете ја на полукругови.
 2. Доматите исечкајте ги на осминки.
 3. Авокадото пресечете го на половина, а потоа исечете го на четвртинки. На крај, исечете тенки листови.
 4. Кромидот исчистете го и исечете го на тенки листови.
 5. Во длабок сад ставете ги сечканата краставица, доматите, кромидот, авокадото, маслинките и сирењето. Измешајте ги состојките.
 6. Во друг сад ставете ги сокот од лиметата, лимонот, маслиновото масло, ориганото и црниот пипер. Измешајте ги убаво. Преливот за салата додајте го во длабокиот сад. Измешајте и сервирајте.
 7. Готовата италијанска салата со домати и маслинки послужете ја со гранче свеж магдонос. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Рецепт за популарната италијанска салата Панзанела.

Сподели: