Лимон мафини

Мали и слатки лимон мафини, приготвени со новото брашно на Жито Лукс. Убавата арома на лимон и сочноста на овие мафини ќе го освои сечиј вкус!

Кога сме кај убавите рецепти, Жито Лукс се секогаш тука да споделат некои тајни од искусните слаткари.

лимон мафини

Состојки:

 • 350 г брашно за колачи од Жито Лукс
 • 2 јајца
 • 200 г шеќер
 • 150 мл масло
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 лимони (кора и сок).
brasno

Подготовка:

 1. Во сад за матење се стават јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер. Се матат со миксер за време од неколку минути додека се добие пенеста смеса.
 2. Во садот се додаваат маслото и сокот од лимон. Сè меша со лажица за да се добие хомогена смеса.
 3. На крај, во садот се додаваат брашното и ренданата кора од лимоните. Смесата се меша со лажица.
 4. Вака подготвената смеса се става во модли за мафини. Притоа, модлите за мафини треба да се наполнат со смесата, во висина од 2/3 од калапот.
 5. Мафините се печат во загреана рерна на температура од 200°С, за време од 20-25 минути. Испечените мафини се декорираат по желба.

*Комерцијален рецепт

Ви предлагаме да прочитате: Ванила куглоф.

Сподели: