Печени вегетаријански плескавици - со семиња и без глутен 1

Печени вегетаријански плескавици – со семиња и без глутен

Здрави со семиња и оформени без глутен! Имавме разни состојки во кујната, па лесно беше да се пробуди креативноста и да се направат овие многу вкусни печени вегетаријански плескавици. Одлични се за многу режими на исхрана, а најмногу од се, погодни се и може да ги сместиме во оброците за добро здравје!

Им се допаднаа и на повозрасните и на младите дегустатори. Вкусот им е богат и полн, што се должи на семињата, свеж, благодарение на зеленчукот и по заслуга на целокупниот состав, многу се хранливи. Пробајте ги во првата погодна прилика!

Печени вегетаријански плескавици - со семиња и без глутен 2

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 2 модри патлиџани
 • 3 јајца
 • 10-тина гранчиња магдонос
 • 1 чаша овесно брашно (може и овесни снегулки)
 • 1 помала главица кромид
 • сол и црн пипер по вкус
 • малку масло за запржување
 • оригано по вкус
 • 1 лажица куркума
 • 1 чешне лук
 • 1 лажиче чили
 • 2 полни лажици ленено семе
 • 2 лажички чиа семе.

Подготовка:

 1. Тиквичките измијте ги, излупете ги и изрендајте ги. Посолете ги и оставете ги да стојат околу 20-30 минути, па исцедете ги.
 2. Во меѓувреме измијте ги модрите патлиџани, изрендајте ги, посолете ги и оставете ги да стојат 10-тина минути.
 3. Додека чекате тиквичките и модрите патлиџани да се исцедата, излупете ги и исечкајте ги кромидот и лукот на ситно.
 4. Во тава на оган, ставете ги ситно сечканите кромид и лук, па додајте ги исцедените модри патлиџани и зачинетепо вкус со погоре наведените зачини.
 5. Исцедените тиквички ставете ги во поголем сад, а потоа во истиот додајте ја и содржината од тавата. Добро измешајте.
 6. Од смесата формирајте плескавици со големина по желба и ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 220 степени, па намалете ја на 200 степени, за време од 25-30 минути, а по потреба и повеќе, зависно од рерната.

Ви препорачуваме да прочитате: Вегетаријански плескавици од зелка и блитва.

Сподели: