Пилешка салата со макарони 1

Пилешка салата со макарони

Кога ќе го пробате вкусот на нашата пилешка салата со макарони ќе знаете дека е тоа е можеби најсовршениот состав на состојки кои ги избра Клара. Сите рецепти кои ни ги предлага таа имаат нејзин печат и доза на препознатливост кои будат желба кај нас како дегустатори да уживаме во јадењето и да посакаме да ги споделиме со сите вас.

Со пилешката салата со макарони можете многу брзо и лесно да се послужите вие дома, да почестите гости и да приготвите брзо мезе, а кое ќе биде изедено за најбрзо и одобрено од мнозинството!

Пилешка салата со макарони 2

Состојки:

 • 200 гр ситни макарони
 • 1 парче пилешки стек
 • 2 тврдо варени јајца
 • 120 гр кашкавал
 • 1 грст грашок од конзерва
 • 1 поголем морков
 • неколку ливчиња ситно сечкан свеж босилек
 • малку сечкан магдонос
 • 1/2 лажиче зачин гарам масала (мешан индиски зачин)
 • 1 мало лажиче оригано
 • 1 лажица сенф
 • 2 полни лажици мајонез
 • 3 лажици кисела павлака.

Подготовка:

 1. Во длабок сад за варење ставете ги стекот и морковот. Во садот налејте вода и ставете го на оган да се вари. Сварениот стек и морковот исечкајте ги на ситни коцки.
 2. Во друг сад на оган ставете вода да зоврие. Во зовриената вода додајте ги макароните и сварете ги според упатството, а кога макароните ќе се сварат, исцедете ги и оставете ги да се изладат.
 3. Јајцата исечкајте ги на коцки, исто така.
 4. Откако сте ги припремиле сите состојки, ставете ги во длабок сад за салата и убаво измешајте, а по потреба додајте малку сол.

Рецептот го испратил: Клара Бос.

Сподели: