Пилешко во бел сос

Пилешко во бел сос

Ручајте пилешки специјалитет како во луксузен ресторан! Тајната на вкусот е едноставна, но за да јадете вака вкусно пилешко во бел сос мора да ги знаете сите мали детали. Откако ќе пробате нема да сакате да престанете да јадете, превкусно и несекојдневно!

Пилешко во бел сос

Состојки:

  • 2 батаци со карабатак
  • 350 гр свежи шампињони
  • 30-40 гр путер
  • 150 мл млеко
  • 8 зденки (топено сирење)
  • црн пипер по вкус

Подготовка:

  1. Во тенџере на оган ставете ги батаците да се сварат, а потоа оделете го месото и искинете го на мали парчиња.
  2. Во тава на оган ставете го путерот да се растопи и додајте ги шампињоните. Пржете додека водата од печурките испари, а потоа додајте го месото и заедно пржете уште малку.
  3. Посолете, наросете црн пипер, додајте го млекото и зденките и покријте ја тавата со капак.
  4. Оставете да се стопат зденките (сирењето) и да провријат малку со млекото. Откакао сосот малку ќе се згусти е спремен за послужување.

Рецептот го испратил: Катерина Милошевска Глигороска.

Сподели: