зачини за силен имунитет 1

Потврдено најдобри зачини за силен имунитет

Сезоната на настинки и грипови е во полн ек. Иако, имунитетот е потребно да се одржува преку цела година, во овој период на имуниот систем му е потребна дополнителна помош за да се избори со бактериите и вирусите. Затоа е потребно да се внесува здрава храна, меѓу која се збројуваат и зачините. А, кои зачини за силен имунитет се препорачуваат, ви откриваме во текстот.

Одредени зачини имаат одлични антимикробни, антибактериски и антивирусни својства. Оваа зима поминете ја без настинка или грип со помош на лук, цимет, ѓумбир… Внесете ги најдобрите зачини за силен имунитет во секојдневната исхрана и зајакнете го имунитетот.

зачини за силен имунитет 2

Лук

Иако има непријатен мирис, лукот е најдобрата одбрана против болестите. Некои дури и го нарекуваат природен антибиотик. Се јаде и свеж. Лукот е најчесто користениот зачин во многу јадења во кои се става сечкан или во прав.

Ѓумбир

Еден од омилените зачини и сојузник на човековото здравје. Го подобрува имунитетот, а и целокупното здравје. Се користи свеж или во прав. Од свеж и ѓумбир во прав, може да се направат разни чаеви во комбинација со лимон и мед.

Може да ве интересира: Здраво слабеење со чај од ѓумбир во прав.

Куркума

Куркумата е зачин со интензивно жолта боја. Со векови се користи како помош при настинки. Богат е со витамин Ц, магнезиум, растителни влакна, витамин Б6 и железо. Помага и против анксиозност и депресија.

Каранфилче

Каранфилчето има антивоспалителни и антибактериски својства. Освен тоа, претставува одличен антиоксиданс, го јакне имунитетот и го штити здравјето на срцето. Се користи во многу јадења, како и во варено вино.

Цимет

Скоро и да нема човек кој не сака цимет, особено ако е во комбинација со мед. Циметот сам од себе е здрав зачин, а заедно со медот уште повеќе помага за силен имунитет. Оваа комбинација се користи долги години и не само што позитивно влијае на здравјето, туку е и многу вкусна.

Наша препорака:

Обожаватели сме на зачините токму затоа што се корисни, здрави и можат да се употребат во многу јадења. Важно е да се знае зошто се добри зачините,  но уште поважно е да знаеме како да одбереме квалитетен бренд на зачини. Кога станува збор за одлични зачии, може да се каже дека веднаш се присетуваме на богатата зачинска палета на Рајска Градина чии зачини ги купуваме и редовно ги користиме. Од Рајска Градина имаат голем избор на зачини, како и на други производи за кои повеќе може да дознаете на веб страната или фан страната на Рајска Градина.

Ви препорачуваме да прочитате: 4 семиња кои секогаш треба да ги имате во вашиот дом.

*Спонзориран текст.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: