Пролетна свежа салата со прелив од мајонез и павлака

Пролетно освежување и полна вкусна чинија на трпезата! Пробајте го нашиот нов рецепт за пролетна свежа салата со прелив од мајонез и павлака.

Можеби досега не сте пробале ваква комбинација, а ние гарантираме дека ќе ви се допадне. Домашниот прелив од мајонез потсетува на сосот за цезар салата, а тоа е доволна причина за да го направите во првата прилика. За да добиете салата со совршен вкус ви предлагаме да користите Витанез салатен мајонез. Но, можете да ја направите со Витанез или посен Витанез. А ако внимавате на својата линија, ви предлагаме да ја направите со Витанез Light кој содржи до 35% помалку масти.

пролетна свежа салата

Состојки:

 • 2 домати
 • 1 краставица
 • ½ главица црвен кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 3-4 роктвици
 • ½ лута пиперка по желба
 • млад кромид и гранче свеж магдонос за декорација.

За прелив со мајонез:

Подготовка:

 1. Доматите измијте ги и исечете ги на осминки.
 2. Краставицата добро измијте ја и излупете ја по желба. Потоа исечете ја на тенки кругови.
 3. Кромидот исечкајте го на мали коцки.
 4. Пиперката и ротквиците исечете ги на ленти.
 5. Во длабок сад ставете ги сечканите домати, краставицата, кромидот, пиперката и ротквиците. Измешајте ги со лажица. По желба во садот додајте ситно сечкана лута пиперка.
 6. Во мал длабок сад ставете го Витанезот, киселината и павлаката. Измешајте ги состојките со лажица.
 7. Магдоносот ситно исечкајте го и додајте го во садот со мајонезот. Посолете по вкус и зачинете со мелен црн пипер од Витаминка. Измешајте го сосот додека се добие хомогена смеса.
 8. Вака приготвениот сос додајте го во садот со зеленчуците и измешајте.
 9. Готовата свежа салата со прелив од мајонез ставете ја во чинии. Декорирајте ја со сечкан млад кромид и гранче свеж магдонос, а потоа послужете ја. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Велигденска крем салата со Стоби флипс.

Сподели: