Ролнички од месо и варени јајца 1

Ролнички од месо и варени јајца

Доколку имате повеќе варени јајца, а не знаете како да ги искористите, ви предлагаме да ги направите овие вкусни ролнички од месо и варени јајца.

Одлични се за празничен ручек или како додаток за динстан зеленчук, мезе и слично. Рецептот го најдовме на страницата на нашата пријателка Лана, од блогот Kuhinjica Mignone. Уживајте во вкусот и на здравје!

rolnicki od meso i jajca 2

Состојки:

  • 600 гр телешки шницли
  • 4 варени јајца
  • Малку сенф
  • 50 мл бело вино
  • Сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

  1. Шницлите исчукајте ги за да станат потенки.
  2. Потоа поросете ги со црн пипер и сол од двете страни, а од едната страна намачкајте и сенф.
  3. Врз секоја шницла ставете по едно варено јајце и замотајте ја во ролна, па прицврстете на неколку места со помош на чепкалки за заби.
  4. Во тава на оган загрејте масло и во него ставете ги да ролничките кратко да се пропржат од сите страни, па додајте го виното и малку вода, поклопете го и динстајте на тивок оган околу 30 минути за месото да омекне.
  5. Готовите ролнички извадете ги во чинија за сервирање, а сокот кој го пуштиле, со малку густин можите да го претворите во сос и да го додадете заедно со прилог од зеленчук.

На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Печено полнето телешко месо.

Сподели: