Ружички од готови кори со солен фил 1

Ружички од готови кори со солен фил

Совршени за појадок! Толку убави што ќе ви до подобрат расположението, а дека ќе го израдуваат стомакот тоа е најсигурно! Кога немате идеја што вкусно да појадувате, а посебно за време на викенд, предлагаме да си направите лесни ружички од готови кори со солен фил. Вкусни и тоа многу!

И Весна ни потврди: „Ружичките се превкусни, миризливи, крцкави…Се подготвуваат брзо и лесно, а многу се декоративни.“ Исто така ни кажа „ Навистина се декоративни, а и вкусни. Мене ми фалеше малку сол, вие како сакате. Павлаката треба да е густа, да не се растече филот. Е сега за корите вие си знаете кои, треба да се убаво еластични, а никако кршливи.“

Ружички од готови кори со солен фил 2

Може да ве интересира: Полнети триаголници од готови кори.

Состојки:

 • 500 гр готови кори
 • 50 мл масло
 • 100 мл кисела вода
 • 100 мл јогурт или кисело млеко

За фил:

 • кисела павлака по потреба
 • мортадела по потреба
 • 1 пиперка
 • малку магданос
 • малку сол

За одозгора:

 • 1 жолчка
 • малку масло
 • малку магданос и афион за украсување.

Подготовка:

 1. Се подготвуваат маслото, водата и јогуртот/киселото млеко.
 2. Исто така, се подготвува филот, пиперката и мортаделата се сечкаат ситно, па се мешаат сите состојки со павлаката.
 3. Секоја кора се сече дијагонално, секое парче се фаќа во средина и се врти во круг.
 4. Се прска од течноста, се става од филот во средината, се затвора со преклопување, па се превртува. Се добива ружичка, ако е многу затворена, малку подотворете ја.
 5. На секоја од ружичките капнете по малку масло. Премачкајте ги со жолчката и се печете на 200 степени околу 15-20 минути, зависно од шпоретот.
 6. Кога ќе се изладат, ставете гранче магдонос на секоја ружичка. На здравје!

Рецептот го испратил: Весна Рор, vesnarohrrecepti.com.

Ви препорачуваме да прочитате: Полжавчиња од готови кори со спанаќ и сирење.

Сподели: