Салата со домати, кромид и печен интегрален леб

Ова е права летна салата со домати која сигурно ќе му се допадне на секој. Во Македонија салатата со домати и кромид е честа на трпезите, а сега имаме многу интересна варијација.

Идејата доаѓа од кујната на Лана, а рецептот го објави на нејзиниот блог Kuchinjica Mignone. Во последно време салатите кои се прават со парчиња печен леб, брускети или кубети се многу актуелни и вкусни. Па, затоа пробајте ја оваа салата со домати, кромид и печен интегрален леб.

салата со домати

Состојки:

 • 500 грама домати
 • 1 главица црвен кромид
 • 1 помала векна интегрален леб
 • сол и црн пипер
 • маслиново масло
 • маслинки по желба.

Подготовка:

 1. Лебот исечете го на коцки.
 2. Во тава ставете хартија за печење. Во тавата додајте го лебот и попрскајте го со малку масло. Печете го рерна на 180 степени додека зарумени.
 3. Во меѓувреме исечете ги доматите на половина, а кромидот на ленти или ситни коцки по желба.
 4. Сечканите домати и кромид ставете ги во длабока чинија, посолете ги и зачинете ги со мелен црн пипер по вкус. На крај додајте малку маслиново масло.
 5. Печените лепчиња извадете ги од рерната и додајте ги во салатата. Кратко измешајте. Додајте неколку црни маслинки во по желба и веднаш послужете. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Италијанска салата со домати и маслинки.

Сподели: