Семејна тава со свинско месо

Семејна тава со свинско месо

Ако сакате вашето семејство да го нахраните и угостите со богат ручек кој е близок до нашата традиција, дефинитивно треба да се одлучите за подготовка на семејна тава со свинско месо. Одличен спој на состојки кои совршено се вклупоуваат и креираат моменти за една незамисливо вкусна гозба!

Семејна тава со свинско месо

Состојки:

 • 1 кг свински пафлак
 • 500 гр мелено месо
 • 4 страка праз
 • 3 моркови
 • 1 главица кромид
 • 5-6 суви црвени пиперки
 • 1 тегла шампињони
 • 2 компири
 • 5-6 ловорови листа
 • 300 мл црвено вино
 • 2-3 лажици мешан зачин
 • 1/2 лажица црн пипер.

Подготовка:

 1. Меленото месо се замесува со мешан зачин и црн пипер, се посолува по вкус и од него се прават мали ќофтенца.
 2. Свинското месо се сечка на парчиња и се запржува во загреено масло за малку да фати коричка.
 3. Во истото масло се запржуваат и сечканиот праз, морков и сувите пиперки. Се пржат додека омекнат.
 4. Во тавата со морковите и сувите пиперки, се додаваат печурките и се пржи уште 10 минути.
 5. Во поголема тава се става месото, а врз него се нанесува зеленчукот.
 6. Се додаваат зачините, ловорот и компирот исечкан на поситни коцки, па се налева со виното и  една чаша вода. Убаво се меша да се соедини и се става во рерна да се пече, а пред тоа се покрива со фолија и се пече околу 40 минути на 200 степени.
 7. На крај фолијата се отстранува и се додава ретка запршка (1 лажица брашно се пропржува со малку масло, па се додава 1 лажица црвен пипер). Запршката се додава по желба, но јадењето е вкусно и без запршка.
 8. Се пече уште 10 минути и ручекот е готов. Оваа количина е поголема доволна за еден семеен ручек.

На здравје!

Рецептот го испратил: Даниела Џогова

Сподели: