Сендвич лепчиња со мелени ореви 1

Сендвич лепчиња со мелени ореви

Време е за малку поинакви и со подобрен вкус, мали сендвич лепчиња со мелени ореви! Симпатични и за обожавање од сите возрасти. Убави за сендвичи, за на пикник, за на работа, а зошто не и за уживање и на трпезата!

Не се прават на тежок начин, напротив, полесно не може да биде!

Сендвич лепчиња со мелени ореви 2

Состојки:

 • 300 г интегрално брашно
 • 150 г ржано брашно
 • 4 лажици мелени ореви
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици свежо цеден сок од лимон
 • околу 450 мл млака вода

За декорирање:

 • малку маслиново масло за премачкување
 • мелени или толчени ореви по потреба.

Подготовка:

 1. Во поголем сад за месење се ставаат сите суви состојки и се мешаат со помош на лажица.
 2. Водата, лимоновиот сок и маслото прво се мешаат во одделен сад, а потоа се додаваат во садот за месење.
 3. Потоа, смесата се меша со лажицата, додека се добие меко тесто.
 4. Со навлажнети раце се зема од тестото и се прават топчиња со големина која е приближна на јајце, а потоа малку се притискаат одозгора, се премачкуваат со маслиново масли во тенок слој и се посипуваат со мелени или толчени ореви по желба.
 5. Готовите топчиња од тесто се редат во плех кој сте го обложиле со хартија за печење.
 6. А на крај, се печат во претходно загреана рерна на 180 степени, за време од околу 30 минути. Тоа е сѐ, на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Домашни лепчиња од овес и ржано брашно.

Сподели: