Солени чизкејк мафини со лосос 1

Солени чизкејк мафини со лосос

Многу се симпатични за визитарски поводи, а и домашно уживање! Зошто да не, нели?! Овие мали солени задоволства кои се спакувани во вид на мини чизкејк мафини со лосос, се служат како ладно предјадење. Ќе ги израдувате саканите и гостите, пробајте ги!

Може да ве интересира: Солени мини мафини.

Солени чизкејк мафини со лосос 2

Состојки:

За основа:

 • 100 гр солени крекери
 • 50 гр путер

За фил:

 • 100 гр чаден лосос
 • 200 гр крем сирење
 • 120 гр рикота сирење (за замена може да користите урда)
 • 120 гр густ јогурт/кисело млеко
 • 1 лажица ситно сечкан магдонос
 • 1 лажица свеж или сув власец
 • 3 листа желатин (или околу 1/2 ќесичка)
 • сол и црн пипер по вкус.

Подготовка:

 1. Крекерите измелете ги и ставете ги во сад.
 2. Путерот стопете го, па измешајте го добро со претходно измелените крекери.
 3. Смесата распоредете ја во 6 калапи за мафини обложени со хартиени кошнички.
 4. Со притискање со лажица, полека израмнете ја површината, па калапот ставете го во фрижидер за да се изладат и здрват.
 5. За тоа време подгответе го филот. Во сад ставете ги рикотата, крем сирењето, власецот, магдоносот и лососот, претходно исечкан на ситни парчиња.
 6. Желатинот натопете го во малку вода за да набубри.
 7. Оддвојте 2-3 лажици од јогуртот и малку стоплете го, па додајте го желатинот и измешајте го за да се стопи.
 8. Додајте го и сирењето во садот, измешајте малку и на крај додајте го и останатиот јогурт. Повторно измешајте ја смесата. Додајте и сол и црн пипер по вкус.
 9. Наполнете ги калапите и оставете ги во фрижидер за убаво да се стегнат и разладат.
 10. Пред служење внимателно извадете ги од калапите и остранете ја хартијата. Украсете со парчина лосос или по желба. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Ви препорачуваме да прочитате: Брзи проја мафини.

Сподели: