чоколаден мус 1

Чоколаден мус со какао

Избирањето на состојките кои ги внесуваме во нашиот организам отсекогаш било важно. За да може телото да функционира нормално и да троши енергија, треба и да ја внеси. Бидејќи здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност, ви предлагаме да го пробате нашиот рецепт за чоколаден мус со какао кој како заменски оброк ќе биде добредојден на вашиот организам.

Погледнете ја нутритивната вредност на нашиот рецептот и дознајте зошто е добро да по подготвувате почесто. Вкупниот број на калории во една порција изнесува 328, а во нив има 27.05 грама јаглехидрати, 20.95 грама протеини и 28.4 грама масти. Во продолжение имате листа на состојките, а истата се однесува за подготовка на порција за едно лице.

чоколаден мус 2

Состојки:

 • 1 јајце
 • 30 гр темно чоколадо
 • 20 гр какао во прав
 • 1/2 лажичка путер
 • 1 лажичка рендана кора од портокал.

Подготовка:

 1. Прво одделете ја жолчката од белката, па во сад за матење убаво изматете ја белката.
 2. Чоколадото стопете го на пареа , па додадете го путерот, промешајте и на крај додадете ја и жолчката. Измешајте убаво и тргнете ја смесата од оган.
 3. Портокалот убаво измијте го, па изрендајте ја кората и додајте ја во белките. Исто така, додајте го и какаото во прав.
 4. На крај, додајте ја смесата од чоколадо, путер и жолчка во садот со белките и измешајте со лажица за да се добие еднородна смеса.
 5. Сервирајте во декоративна чаша и оставете да отстои во фрижидер барем 3 часа или додека се стврдне.
 6. Готовиот чоколаден мус декорирајте го по желба и на здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Чоколадно смуди со банана од кое ќе бидете сити подолго време.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: