чоколадно смуди со банана 1

Чоколадно смуди со банана од кое ќе бидете сити подолго време

Комбинацијата од чоколадо и банана е една од омилените и многумина не можат да и одолеат. Па, го споделуваме нашиот предлог рецепт за чоколадно смуди со банана од кое ќе бидете сити подолго време.

Ова чоколадно смуди со банана е идеално за брз и вкусен појадок или како оброк пред тренинг, а ќе ви даде малку калории и енергија за целиот ден.

чоколадно смуди со банана

Состојки:

  • 20 грама какао
  • 1/2 банана
  • 100 мл млеко со ниска масленост
  • 100 мл вода
  • 10 грама мелени бадеми.

Подготовка:

  1. Во мал сад измешајте ги бадемите со какаото.
  2. Во блендер или шејкер ставете ги млекото, водата, бананата и смесата од какао со бадемите.
  3. Миксирајте ги додека добите хомогена смеса. Доколку сакате вашето смуди да биде потечно слободно додадете повеќе млеко, а ако ви е премногу течно – додадете уште малку банана.
  4. Готовото смуди турете го во чаша и послужете го веднаш. Уживајте во прекрасниот вкус на чоколадо и банана. На здравје!

Ви предлагаме да прочитате: Енергетски чоколадни бомбици со кокос и овес без шеќер.

Следете ја sezahrana.mk и на Instagram и Pinterest.

Сподели: